X
تبلیغات
زولا
عملکرد گلــرها در لیــگ ، صادقی اول، رحمتی دهم ! - استقلال قهرمان


http://u.goal.com/164300/164353hp2.jpg


ست دروازه‌بانی پست خاصی است. قوانین عجیب و غریب در فوتبال ایران هم بیش از پیش به حساسیت‌های وضعیت قفس‌های توری در فوتبال ایران افزوده است . ممنوعیت ورود دروازه‌بان خارجی فصل قبل باعث شد تمام دروازه‌بان‌های ایرانی مالکان دروازه‌ها باشند و فرصت یابند خود را نشان دهند. مرور آمار این دروازه‌بان‌ها می‌تواند مشخص کند که آیا بها دادن به داخلی‌ها تا چه حد مثمرثمر بوده است و از جمع این گلرها کدامشان رکوردهای بهتری از خود به جا گذاشتند.


در فصل که گذشت در مجموع 48 دروازه‌بان اران برا 18 تیم لیگ برتر به میدان رفتند تا توانا‌های های خود را نشان دهند. از میان ان 48 دروازه‌بان، 33 نفر حداقل 5 باز برا تیم‌هایشان انجام دادند تا در لیگ یازدهم یک رکورد جدید در فوتبال ما به ثبت برسد.

از 48 دروازه‌بان لیگ ازدهم تنها این سد مهد رحمتی بود که در هر 34 باز به میدان رفت. رحمتی فصل که گذشت 3056 دققه برای استقلال‌ها دروازه‌بانی کرد و تنها 4 دققه برون نشست. رحمتی اگر در 4 دققه پایانی باز با مس سرچشمه آسب نمیدید، استقلال را صاحب یک رکورد خاص می‌کرد اما ان اتفاق عمل نشد. در لیگ یازدهم تمام تیم‌ها حداقل از 2 دروازه‌بان در طول فصل استفاده کردند.

مس کرمان همان طور که در طول فصل رو نمکتش تغرات زاد داشت، در چارچوب دروازه هم با تغرات زاد رو به رو بود. ان تم در 34 هفته لگ برتر از 4 دروازه‌بان مختلف استفاده کرد تا در پاان لگ ازدهم در ان زمنه رکورددار شود. ارشاد وسف، علرضا قدر، آرمان شهدادنژاد و حجت صدق دروازه‌بانان بودند که در طول فصل برا مس کرمان گلر کردند.

عباس محمدی هم در فصل که گذشت ک رکورد را در مان دروازه‌بانان لیگ برتر به خود اختصاص داد. او تنها دروازه‌بان بود که در لیگ ازدهم پیراهن 2 تم لیگ برتر را بر تن کرد. محمد فصل را با تراکتورساز آغاز کرد اما در نم فصل دوم سر از نفت آبادان در آورد. جالب انکه محمد در هر 2 تم عملکرد ضعف را از خود به نماش گذاشت و جزو دروازه‌بانان ضعف لگ ازدهم بود.

در لگ هفتم حرفه‌ای بود که یک دروازه‌بان نوجوان به نام محمد باقر صادقی در ورزشگاه آزادی و آن هم مقابل پرسپولیس در چارچوب دروازه ذوب‌آهن قرار گرفت و با عملکردش خل‌ها را شگفت زده کرد. مصدومت چند سال ان دروازه‌بان آنده‌دار را از سطح اول فوتبال اران دور کرد تا انکه او امسال دوباره موفق شد توانا‌هاش را به رخ بکشد. درگر شهاب گردان و منصور ابراهم‌زاده در اواسط فصل باعث شد صادقی به چارچوب دروازه ذوب‌آهن برگردد و از لحاظ مانگن گل خورده، عنوان بهترن دروازه‌بان لگ ازدهم را به خود اختصاص دهد. او در لگ ازدهم 10 بار برا ذوب‌آهن باز کرد و در ان مان تنها 2 گل درافت کرد. او به صورت مانگن هر 421.5 دققه ک گل خورد تا مورد توجه کرش قرار بگرد و حت به تم مل هم دعوت شود.

 بعد از صادقی، محسن فروزان بهترن میانگین را از خود برجا گذاشت و هر 135 دقیقه یکبار گل خورد. ان نکته را نباد فراموش کنم که ان 2 دروازه‌بان جوان در تم‌هاشان دروازه‌بانان با تجربه را از دور رقابت حذف کردند تا ان رکوردها را از خود بر جا بگذارند.
سد مهد رحمتی چند سال است با اختلاف فراوان دروازه‌بان اول فوتبال اران است و به عقده خل‌ها در اران رقب ندارد. جالب انکه ان دروازه‌بان نسبت به سال گذشته کم افت داشته و همن مساله باعث شده او از لحاظ مانگن در جاگاه دهم رنکنگ دروازه‌بان‌های لگ قرار بگرد. ان را فراموش نکنم که رحمتی با همن افت هم دروازه‌بان مطمئن برا آب‌ها بوده و جاگاهش را در تم مل حفظ کرده است اما کماکان در اران رقب ندارد!

سپاهان این فصل برا لیگ یازدهم دروازه‌بان اول فوتبال ایران را از دست داد و برا پر کردن جا خال او سراغ دروازه‌بان ذخره پرسپولس رفت. احمد بعد از پشت سر گذاشتن ک فصل کابوس‌وار به اصفهان رفت و موفق شد کبار دگر توانا‌هاش را نشان دهد. او در لگ ازدهم در 15 باز دروازه‌اش را بسته نگه داشت تا صاحب رکورد فوق‌العاده شود. بعد از احمد، رحمت در بشترن باز‌ها دروازه‌اش را بسته نگه داشت. او در طول فصل در 13 باز اجازه نداد دروازه استقلال باز شود.
عنوان بدترن دروازه‌بان لگ ازدهم را باد به بابک صفر داد. ان دروازه‌بان در هفته پاان لگ 90 دققه برا شاهن باز کرد و با درافت 4 گل باعث شکست سنگن تمش مقابل تم دوم راه‌آهن شد. ان دروازه‌بان به صورت مانگن هر 22.5 دققه ک گل درافت کرد تا ک از رکورد‌های لگ را به نام خودش ثبت کند.

عقل اعتمادی دروازه‌بانی بود که چند فصل تیم‌های اران دنبال او بودند تا او را از هلند به ایران باورند و به نوع قانون منع جذب گلر خارج را دور بزنند. بالاخره امسال تراکتورساز اعتماد را جذب کرد و با قرارداد تقربا بالا او را به تبرز آورد اما جالب انکه او در نم فصل دوم حت ک دققه هم برا تراکتورساز باز نکرد تا خل‌ها متعجب شوند.

در فصلی که گذشت ک دروازه‌بان خارجی سر از فوتبال ما در آورد تا در آسیا به پرسپولس کمک کند. آودوکچ در 6 باز آسا برا پرسپولس به مدان رفت و ضعف این تیم در پست دروازه‌بان را کاملا برطرف کرد. او حتی در باز الهلال با عملکردش آبرو فوتبال اران را خرد و مانع از رقم خوردن یک فاجعه شد. او در لیگ قهرمانان هر 108 دققه ک گل خورد و مطمئنا اگر پرسپولس ان بازکن را در لیگ در اختار داشت قضه‌اش کاملا فرق می‌کرد. شاد با مرور همن آمار آودوکچ خیلی راحت می‌توان به درست یا نادرست قانون منع دروازه‌بان خارجی پی برد!


تاریخ : 1391/03/12 | 09:56 ق.ظ | نویسنده : محمد | نظرات (0)نظرات (@count)
.: Weblog Themes By Bia2skin :.